26 Haziran 2018

Gösterim: 217

Neden BANÜ

  • Türkiye’nin en genç üniversitelerinden biridir.
  • YÖK'ün ihtisaslaşma için seçtiği 8 üniversiteden biridir.
  • Farabi Programı çerçevesinde ise 71 üniversitede öğrencilerimiz burslu olarak öğrenim görme imkanı bulunmaktadır.
  • Erasmus ve Mevlana programı kapsamında ise yurt dışında 61 üniversite ile anlaşma imzalanmıştır, 30'a yakın üniversite ile de görüşmeler sürdürülmektedir.
  • İstanbul, Bursa, Çanakkale, Balıkesir gibi büyük şehirlere 1 ile 2,5 saat uzaklıkta yer almaktadır.
  • Bandırma gelişmiş bir sanayi bölgesinde yer almaktadır. Bölgede işsizlik oranları çok düşüktür.
  • Tüm personel ve öğrencilerimize bütün yerleşkelerimizde güvenli, kablosuz internet erişim hizmeti sağlanmaktadır.
  • 24 yıllık birikim ve tecrübeye sahip akademik ve idari kadro ile eğitim-öğretim, araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.
  • Kütüphanemiz, Osmanlı Hariciye nezaretine ait 343 adet nadir eser, 17.489 basılı yayın ve 355.000 elektronik kitap ile TÜBİTAK EQUAL’in sağladığı 18 veri tabanından oluşan bir yayın koleksiyonuna sahiptir.

 

23 Nisan 2015 tarihinde “Geleceğe Açılan Köprü” sloganı ile kurulan Üniversitemiz bugün 3. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.


Türkiye’nin en genç devlet üniversitelerinden biri olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin kuruluşunda büyük rol oynayan, bölgemizin önce Meslek Yüksekokulu ve Fakülte, sonrasında ise Üniversiteye kavuşması için uzun yıllar boyunca büyük gayret sarf eden, sivil toplum kuruluşlarımıza, iş adamlarımıza ve bölge insanımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.


Üniversitemizin 25 yıllık birikim ve tecrübeye sahip olan akademik kadrosu, kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen iki yıl içerisinde aramıza yeni katılan akademisyen arkadaşlarımızla birlikte daha da güçlenmiştir.


Üniversitemiz, 240 akademik ve 210 idari personel olmak üzere toplam 450 personeli, yaklaşık 11.000 kayıtlı öğrencisi ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.


Üniversitemizin akademik yapısı içinde,

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi olmak üzere 8 fakülte,

Üniversitemiz bünyesinde isteğe bağlı İngilizce eğitimi veren Yabancı Diller Yüksekokulu,

Bandırma Meslek Yüksekokulu, Gönen Meslek Yüksekokulu, Manyas Meslek Yüksekokulu, Erdek Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu olmak üzere 6 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Ayrıca Lisansüstü eğitim veren Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Gönen Jeotermal Enstitüsü olmak üzere 4 enstitümüz mevcuttur.

982.891,61 m2 arazi ve 40.780 m2 kapalı alanda kurulu olan 6 Yerleşkede eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmekte olan Üniversitemizde, 55 bölüm ve program ile 16 Lisansüstü program bulunmaktadır.


Üniversitemiz hakemli dergi olan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yönetim ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi ile iktisat, işletme, kamu yönetimi, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi, hukuk ve siyaset bilimi alanlarında, kuramsal ve uygulama alanlarına katkı sağlayabilecek yüksek kaliteli çalışmaları yayımlamayı amaçlayarak, akademik dünyaya katkı sağlamaktadır.

Ayrıca üniversitemiz bünyesinde yayın hayatına yeni başlayacak olan Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi (BANÜSAD), Sağlık Bilimleri ve Araştırmaları Dergisi (SABAD), Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Uygulamaları Dergisi (JİTSA) ve Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Dergisi de ulusal ve uluslararası alanda bilim hayatına önemli katkılar verecektir.


Üniversitemiz Eğitim-Öğretim ilkelerinde Bologna sürecini temel almaktadır.


Erasmus ve Mevlana Programları çerçevesinde 61 Uluslararası anlaşma yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Farabi Programı çerçevesinde ise 71 üniversitede öğrencilerimiz burslu olarak öğrenim görme olanağına sahiptir.


Öğrencilerimiz hem bireysel olarak, hem de öğrenci toplulukları olarak uluslararası proje çalışmalarına katılmaları için desteklenmektedir.


Kütüphanemiz, Osmanlı Hariciye nezaretine ait 343 adet nadir eser, 17.489 basılı yayın ve 355.000 elektronik kitap ile TÜBİTAK EQUAL’in sağladığı 18 veri tabanından oluşan bir yayın koleksiyonuna sahip bulunmaktadır. Kütüphanemizin abone olduğu veri tabanlarına yerleşkeler içi ve yerleşkeler dışından 7/24 erişim imkânı bulunmaktadır.


Üniversitemiz kütüphanesi 117 Üniversite ve 70 kamu kurumu tarafından kullanılmakta olan YORDAM Kütüphane otomasyon ve güvenlik sistemine sahip bulunmaktadır.


250 m2 alanda hizmet vermekte olan kütüphanemiz 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde 1.800 m2 modern çalışma ve sosyal donatı alanından oluşacak yeni yerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

 

Geçtiğimiz iki sene içerisinde en büyük yatırım alanlarımızdan biri de bilişim sistemleri yatırımları olmuştur. Üniversitemizin sunucu ve internet altyapısı tamamlanmış olup, tüm personel ve öğrencilerimize bütün yerleşkelerimizde güvenli, kablosuz internet erişim hizmeti sağlanmıştır. Ayrıca tüm personel ve öğrencilerimize sınırsız depolama alanı içeren e-posta hizmeti de verilmektedir.


Bilişim alanında gerçekleşen bu yatırımların yanında biri i-Mac Laboratuvarı ve biri de network eğitimi verebilecek kurs amaçlarına uygun bilgisayar laboratuvarı olmak üzere toplamda 9 adet bilgisayar laboratuvarı üniversitemiz bünyesinde mevcut bulunmaktadır.


Akıllı kimlik kartlarımız ile güvenli yerleşke girişleri, yemekhane hizmetleri ve kütüphane hizmetlerinden tek kart ile yararlanma imkânı sağlanmaktadır.


Öğrencilerimize ekonomik açıdan destek olmak amacıyla üniversitemiz birimlerinde kısmi zamanlı çalışma imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca gelecek dönemde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Vakfımız tarafından da öğrencilerimize burs imkânı sağlanması için çalışmalarımız sürdürülmektedir.


Ünilig’e 20 branşta katılım sağlayan üniversitemizde, futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları, salon sporları, doğa yürüyüşleri vb. spor aktiviteleri ile öğrencilerimizin hem bedensel hem de ruhsal gelişimleri desteklenmektedir. Yeni Merkez Yerleşke Projesi kapsamında ihale aşamasına getirilen çok amaçlı spor kompleksimizin de temelinin yıl sonuna kadar atılması planlanmaktadır.

Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerimizin bilimsel, kültürel ve sportif anlamda tüm ilgi alanlarını kapsayacak toplamda 39 öğrenci kulübü bulunmaktadır.


Sevgili öğrencilerimiz üniversitemizin varlık sebebidir. Bu nedenle onlar için her şeyin en güzelini oluşturmak bizlerin birinci önceliğidir. Bu amaçla Üniversitemizin yeni oluşturulacak merkez yerleşkesinin tasarımı için ulusal düzeyde “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşke Kentsel Tasarım Yarışması” düzenlenmiştir. Yarışmada birinciliği kazanan proje doğrultusunda, merkezi derslik ve öğrenci yaşam merkezi ihaleleri yapılmış ve bunların inşaatları halen devam etmektedir. Çok amaçlı spor kompleksi projemiz ise ihale aşamasındadır.


Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, barındırdığı dinamik unsurlar ile aynı zamanda bir dünya üniversitesi olmayı da hedeflemektedir. Amacımız, zengin tarihi ve kültürel birikime sahip ve jeopolitik olarak önemli bir kavşak olma niteliği taşıyan bir şehirde kurulmuş olan üniversitemizi, uluslararası saygınlığa sahip, bölgemizin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyduğu bir üniversite yapmaktır.