Tarih: 16 Temmuz 2018

Gösterim: 1556

Üniversitemizin Düzenlemiş Olduğu "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" Etkinlikleri Yoğun Bir Katılımla Gerçekleşti

Üniversitemizin "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" programı kapsamında gerçekleştirdiği etkinliklerin ilki, Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan “15 Temmuz En Uzun Geceydi” adlı fotoğraf sergisi oldu. Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar’ın da katılımıyla gerçekleşen sergi açılışına, üniversitemiz akademik ve idari personeli de yoğun ilgi gösterdi. Sergide 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde çekilen fotoğraflar kronolojik olarak yer aldı.

Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan fotoğraf sergi sonrasında ise Barış Manço Kültür Merkezi’nde "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" konulu panel gerçekleşti. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı ve yönetmen Ahmet Altınata’nın panelist olarak, üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Hamit Akçay’ın ise panelist moderatör olarak katıldığı ve açış konuşmasını rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in yaptığı panele, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile vatandaşlarımız yoğun katılım gösterdi.

Bandırma Kaymakamlığı himayelerinde düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" programı kapsamında gerçekleştirilen “Demokrasi Yürüyüşü” etkinliğinde rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir ile birlikte üniversitemiz akademik ve idari personeli de yer aldı. Ordu Caddesi- Migros önünden başlayan, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Garnizon Komutanı Albay Selahattin Akalp, Bandırma Belediye Başkan Vekili Sami Türkmen, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Bandırma ilçe protolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen “Demokrasi Yürüyüşü”, Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

 "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" programı kapsamında düzenlenen etkinliklerin sonuncusu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Üniversitemiz, Bandırma Kaymakamlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Belediyesi işbirliği ile gerçekleşen etkinliğe Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Garnizon Komutanı Albay Selahattin Akalp, Bandırma Belediye Başkan Vekili Sami Türkmen, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Bandırma ilçe protolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan program sinevizyon gösterimleriyle devam etti. Belgesel ve sinevizyon gösterimleri esnasında izleyicilerin gözyaşlarına hakim olamadığı duygusal anlar yaşandı.  Gecenin ilerleyen saatlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma barkovizyon aracılığıyla katılımcılara izletildi. 15 Temmuz için yazılan marşların çalınması, şiirlerin okunması ve belgesel gösterimleriyle devam etti. Program 00.13’ te okunan selaların dinlenmesinin ardından Bandırma İlçe Müftüsü Süleyman Küçük’ün şehitlerimiz için yaptığı dua ile son buldu. 

Gönen, Manyas ve Erdek Kaymakamlıkları tarafından düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü" programlarına ise meslek yüksek okullarımızda görevli akademik ve idari personelimiz yoğun katılım gösterdi.