Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018

Gösterim: 5236

Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in Üniversitemizin 3. Kuruluş Yıldönümü Dolayısıyla Mesajı

23 Nisan 2015 tarihinde “Geleceğe Açılan Köprü”  sloganı ile kurulan Üniversitemiz bugün 3. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.

Türkiye’nin genç devlet üniversitelerinden biri olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin kuruluşunda büyük rol oynayan, bölgemizin önce Meslek Yüksekokulu, sonrasında Fakülte ve son olarak da Üniversiteye kavuşması için uzun yıllar boyunca büyük gayret sarf eden siyasilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza, işadamlarımıza ve bölge insanımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Üniversitemizin 24 yıllık birikim ve tecrübeye sahip olan akademik kadrosu, kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen iki yıl içerisinde aramıza yeni katılan akademisyen arkadaşlarımızla birlikte daha da güçlenmiştir.

Üniversitemiz, 250 akademik ve 210 idari Personel olmak üzere toplam 460 personeli, yaklaşık 11.000 kayıtlı öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversitemizin akademik yapısı içinde;

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Spor Bilimleri Fakültesi olmak üzere 8 fakülte; Bandırma Meslek Yüksekokulu, Gönen Meslek Yüksekokulu, Manyas Meslek Yüksekokulu, Erdek Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu olmak üzere 6 meslek yüksekokulu; yüksekokul olarak da üniversitemiz bünyesinde Yabancı Diller Yüksekokulu’muz bulunmaktadır.

Üniversite demek eğitim-öğretim ve araştırma demektir. Bu doğrultuda üniversitemizde Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAUSMER), Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM), Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-SEM), Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-TÖMER), Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-BİTEM) ile Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-UZEM) olmak üzere toplamda 6 adet uygulama ve araştırma merkezini kurarak faaliyete geçirmiş bulunmaktayız.

Ayrıca Lisansüstü eğitim veren Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Gönen Jeotermal Enstitüsü olmak üzere 4 enstitümüz mevcuttur.

982.891,61 m2 arazi ve 40.780 m2 kapalı alanda kurulu olan 6 Yerleşke’de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmekte olan Üniversitemizde, 44 ön lisans ve lisans programı ile 14 Lisansüstü program bulunmaktadır.

Üniversitemiz hakemli dergi olan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yönetim ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi ile iktisat, işletme, kamu yönetimi, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi, hukuk ve siyaset bilimi alanlarında, kuramsal ve uygulama alanlarına katkı sağlayabilecek yüksek kaliteli çalışmaları yayımlamayı amaçlayarak, akademik dünyaya katkı sağlamaktadır. Bunun yanısıra, iki yeni dergimiz de çok yakın bir zamanda yayın hayatına başlamıştır. Bu dergilerimizden biri Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Uygulamaları Dergisi, diğeri ise Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’dir.

Üniversitemiz Eğitim-Öğretim ilkelerinde Bologna sürecini temel almaktadır.

Erasmus ve Mevlana Programları çerçevesinde 61 Uluslararası anlaşma yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Farabi Programı çerçevesinde ise 71 üniversitede öğrencilerimiz burslu olarak öğrenim görme olanağına sahiptir.

Öğrencilerimiz hem bireysel olarak, hem de öğrenci toplulukları olarak uluslararası proje çalışmalarına katılmaları için desteklenmektedir.

Kütüphanemiz, Osmanlı Hariciye nezaretine ait 353 adet nadir eser, 30.000 basılı yayın, 5.000 adet basılı süreli yayın, 352.000 elektronik kitap ve 25 veri tabanından oluşan bir yayın koleksiyonuna sahip bulunmaktadır. Kütüphanemizin abone olduğu veri tabanlarına yerleşkeler içi ve yerleşkeler dışından 7/24 erişim imkânı bulunmaktadır.

Üniversitemiz kütüphanesi 117 Üniversite ve 70 kamu kurumu tarafından kullanılan, Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve yaygın kütüphane otomasyon ve güvenlik sistemine sahip bulunmaktadır.

250 m2 alanda hizmet vermekte olan kütüphanemiz, 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 1.700 m2 modern çalışma ve sosyal donatı alanından oluşacak yeni yerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Geçtiğimiz iki sene içerisinde en büyük yatırım alanlarımızdan biri de bilişim sistemleri yatırımları olmuştur. Üniversitemizin sunucu ve internet altyapısı tamamlanmış olup, tüm personel ve öğrencilerimize bütün yerleşkelerimizde güvenli, kablosuz internet erişim hizmeti sağlanmıştır. Ayrıca tüm personel ve öğrencilerimize sınırsız depolama alanı içeren e-posta hizmeti de sağlanmaya başlanmıştır.

Bilişim alanındaki bu büyük yatırımlara ilave olarak yeni ve modern 5 bilgisayar laboratuvarı yeni eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başlayacaktır.

Yeni dağıtımı yapılan akıllı kimlik kartlarımız ile hem güvenli yerleşke girişleri amaçlanmış, hem de yemekhane ve kütüphaneden tek kart ile hizmet alma imkanı sağlanmıştır.

Öğrencilerimize ekonomik açıdan destek olmak amacıyla üniversitemiz birimlerinde kısmi zamanlı çalışma imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca gelecek dönemde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Vakfı’mız tarafından da öğrencilerimize burs imkânı sağlanması için çalışmalarımız sürdürülmektedir.

Yine birçok spor branşında öğrencilerimize imkân sağlanmaktadır. Ünilig’e 16 branşta katılım sağlayan üniversitemizde, futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları, salon sporları, dağ yürüyüşleri vb. spor aktiviteleri ile öğrencilerimizin hem bedensel hem de ruhsal gelişimleri desteklenmektedir. Kapalı spor salonumuzun temelinin de bu yıl içerisinde atılması planlamaktadır. Ayrıca Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü kurulmuş, hem öğrencilerimize hem de kent insanına yönelik sportif hizmetler vermeye başlamıştır.

Mevcut durumda kültürel ve sportif faaliyetleri sürdüren 42 adet öğrenci topluluğumuz bulunmakta ve bunların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Sevgili öğrencilerimiz üniversitemizin varlık sebebidir. Bu nedenle onlar için her şeyin en güzelini oluşturmak bizlerin birinci önceliğidir. Bu amaçla Üniversitemizin yeni oluşturulacak merkez yerleşkesinin tasarımı için 2017 yılı başında, ulusal düzeyde “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşke Kentsel Tasarım Yarışması” düzenledik. 6 Mayıs 2017 tarihinde sonucunu açıkladığımız yarışma neticesinde ülkemizde örnek olarak gösterilecek bir yerleşke projesine sahip olmuş bulunmaktayız.

Geçtiğimiz aylar içerisinde de Merkezi Derslik Binası ve Öğrenci Yaşam Merkezi Binası ihalelerimizi tamamlayarak inşaat temel kazılarına başlamış bulunmaktayız. Kapalı Spor Salonu Binası ise ihale aşamasına gelmiş olup, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın projemize katkı verme, daha büyük ve daha fazla branşta spor yapma kapasitesine sahip bir salonu Bandırma’mıza kazandırma teklifi üzerine birlikte yeni bir proje üzerine çalışmaya başlamış bulunmaktayız. Bu yıl içerisinde Kapalı Spor Salonumuzun da ihalesini yaparak inşaat çalışmalarını başlatmış olacağız. İnşaatlarımız 2019–2020 eğitim-öğretim yılına yetişecek şekilde planlanmış olup, inşallah 2019 yılının Eylül ayında büyük bir törenle açılışları yapılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, barındırdığı dinamik unsurlar ile aynı zamanda bir dünya üniversitesi olmayı da hedeflemektedir. Amacımız, zengin tarihi ve kültürel birikime sahip ve jeopolitik olarak önemli bir kavşak olma niteliği taşıyan bir şehirde kurulmuş olan üniversitemizi, uluslararası saygınlığa sahip, bölgemizin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyduğu bir üniversite yapmaktır.

Üniversitemizin seçkin akademik kadrosu, idari personeli ve kıymetli öğrencileri ile hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesile ile özveriyle çalışan çok kıymetli mesai arkadaşlarımıza, akademik ve idari personelimize ve bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Başarılarımız beraber ve ortaktır. Bütün gayemiz, ülkemizi daha güzel, daha müreffeh bir ülke yapacak nesilleri yetiştirmektir.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ailesi olarak daima birlikte yürümek dileği ve başarılı yarınlar temennisiyle üniversitemizin 3. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Prof. Dr. Süleyman Özdemir

Rektör