Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2023

Gösterim: 1243

Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in Bandırma’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıldönümü Dolayısıyla Mesajı

17 Eylül, Milli Mücadelemizin son kurşununun atıldığı gün olması dolayısıyla çok önemli bir tarihtir. Sadece Bandırmamızın düşman işgalinden kurtuluşu olarak değerlendirilemeyecek bu önemli gün Üniversitemize de ismini vermiştir. 

2 Temmuz 1920 günü I. Dünya Savaşı sonunda Bandırma Yunan askerleri tarafından işgal edilmiş, birçok şehrimiz İtilaf Devletleri tarafından ele geçirilmiştir. Canı pahasına vatanından vazgeçmeyen şanlı milletimizin Büyük Taarruzu sonrasında düşman bozguna uğramaya başlamış, işgalin üzerinden iki yıl geçtikten sonra işgal altındaki şehirlerimiz birer birer düşman işgalinden kurtulmaya başlamıştır. Maddi imkânsızlıklara rağmen gerçekleşen bu şanlı mücadele sonucunda 17 Eylül 1922 tarihinde Bandırma düşman işgalinden kurtulmuştur. 

O şanlı ilk adımı taşıyan vapura ismini veren Bandırma’mız, kurtuluş mücadelemizde son kurşunun atıldığı ve büyük zaferin ilan edildiği son yer olması nedeniyle de oldukça önemlidir. Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşunla başlayan kurtuluş mücadelesi, Bandırma Ayyıldız Tepe’de Yarbay Hüseyin Vecihibey ve Binbaşı Süleyman Bey komutasındaki erlerimizin düşmanla giriştiği çatışma ve atılan son kurşun ile sona ermiştir.

Bu çatışmada şehit olan 80 Mehmetçiğimiz ve komutanları, bugün adına “Son Kurşun Anıtı” dediğimiz ve büyük bir başarının sembolü olan Ayyıldız Tepe’deki şehitlikte yatmaktadırlar. Bizler bugünlerimizi, o tepede yatan kahraman şehitlerimize, o günlerde kanlarını, canlarını feda eden aziz milletimize borçluyuz. Bu vesileyle bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımızı arz ediyoruz. 

Prof. Dr. Süleyman Özdemir 
Rektör


Fotoğraflar