Neden BANÜ

  • Türkiye’nin en genç üniversitelerinden biridir.
  • YÖK'ün ihtisaslaşma için seçtiği 8 üniversiteden biridir.
  • Farabi Programı çerçevesinde ise 71 üniversitede öğrencilerimiz burslu olarak öğrenim görme imkanı bulunmaktadır.
  • Erasmus ve Mevlana programı kapsamında ise yurt dışında 61 üniversite ile anlaşma imzalanmıştır, 30'a yakın üniversite ile de görüşmeler sürdürülmektedir.
  • İstanbul, Bursa, Çanakkale, Balıkesir gibi büyük şehirlere 1 ile 2,5 saat uzaklıkta yer almaktadır.
  • Bandırma gelişmiş bir sanayi bölgesinde yer almaktadır. Bölgede işsizlik oranları çok düşüktür.
  • Tüm personel ve öğrencilerimize bütün yerleşkelerimizde güvenli, kablosuz internet erişim hizmeti sağlanmaktadır.
  • 24 yıllık birikim ve tecrübeye sahip akademik ve idari kadro ile eğitim-öğretim, araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.
  • Kütüphanemiz, Osmanlı Hariciye nezaretine ait 343 adet nadir eser, 15.000 basılı yayın ve 353.000 elektronik kitap ile Tübitak EQUAL’in sağladığı 13 veri tabanından oluşan bir yayın koleksiyonuna sahiptir.

 

23 Nisan 2015 tarihinde “Geleceğe Açılan Köprü” sloganı ile kurulan Üniversitemiz bugün 2. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.


Türkiye’nin en genç devlet üniversitelerinden biri olan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin kuruluşunda büyük rol oynayan, bölgemizin önce Meslek Yüksekokulu, sonrasında Fakülte ve son olarak ta Üniversiteye kavuşması için uzun yıllar boyunca büyük gayret sarf eden, sivil toplum kuruluşlarımıza, işadamlarımıza ve bölge insanımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.


Üniversitemizin 24 yıllık birikim ve tecrübeye sahip olan akademik kadrosu, kuruluşumuzdan bugüne kadar geçen iki yıl içerisinde aramıza yeni katılan akademisyen arkadaşlarımızla birlikte daha da güçlenmiştir.


Üniversitemiz, 240 akademik ve 210 idari personel olmak üzere toplam 450 personeli, yaklaşık 11.000 kayıtlı öğrencisi ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.


Üniversitemizin akademik yapısı içinde;


İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Ömer Seyfettin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi olmak üzere 8 fakülte,


Bandırma Meslek Yüksekokulu, Gönen Meslek Yüksekokulu, Manyas Meslek Yüksekokulu, Erdek Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Adaler Meslek Yüksekokulu olmak üzere 6 meslek yüksekokulu,

6 meslek yüksekokulunun yanındayüksekokul olarak da üniversitemiz bünyesinde Yabancı Diller Yüksekokulu’muz bulunmaktadır.


Ayrıca Lisansüstü eğitim veren Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Gönen Jeotermal Enstitüsü olmak üzere 4 enstitümüz mevcuttur.


982.891,61 m2 arazi ve 40.780 m2 kapalı alanda kurulu olan 6 Yerleşke ’de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmekte olan Üniversitemizde, 43 ön lisans ve lisans programı ile 11 Lisansüstü program bulunmaktadır.


Üniversitemiz hakemli dergi olan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yönetim ve Ekonomi Araştırmaları Dergisi ile iktisat, işletme, kamu yönetimi, maliye, ekonometri, çalışma ekonomisi, hukuk ve siyaset bilimi alanlarında, kuramsal ve uygulama alanlarına katkı sağlayabilecek yüksek kaliteli çalışmaları yayımlamayı amaçlayarak, akademik dünyaya katkı sağlamaktadır.


Üniversitemiz Eğitim-Öğretim ilkelerinde Bologna sürecini temel almaktadır.


Erasmus ve Mevlana Programları çerçevesinde 61 Uluslararası anlaşma yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Farabi Programı çerçevesinde ise 71 üniversitede öğrencilerimiz burslu olarak öğrenim görme olanağına sahiptir.


Öğrencilerimiz hem bireysel olarak, hem de öğrenci toplulukları olarak uluslararası proje çalışmalarına katılmaları için desteklenmektedir.


Kütüphanemiz, Osmanlı Hariciye nezaretine ait 343 adet nadir eser, 15.000 basılı yayın ve 353.000 elektronik kitap ile Tübitak EQUAL’in sağladığı 13 veri tabanından oluşan bir yayın koleksiyonuna sahip bulunmaktadır. Kütüphanemizin abone olduğu veri tabanlarına yerleşkeler içi ve yerleşkeler dışından 7/24 erişim imkânı bulunmaktadır.


Üniversitemiz kütüphanesi 117 Üniversite ve 70 kamu kurumu tarafından kullanılmakta olan YORDAM Kütüphane otomasyon ve güvenlik sistemine sahip bulunmaktadır.


250 m2 alanda hizmet vermekte olan kütüphanemiz 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 1.200 m2 modern çalışma ve sosyal donatı alanından oluşacak yeni yerinde hizmet vermeye başlamıştır.


Geçtiğimiz iki sene içerisinde en büyük yatırım alanlarımızdan biri de bilişim sistemleri yatırımları olmuştur. Üniversitemizin sunucu ve internet altyapısı tamamlanmış olup, tüm personel ve öğrencilerimize bütün yerleşkelerimizde güvenli, kablosuz internet erişim hizmeti sağlanmıştır. Ayrıca tüm personel ve öğrencilerimize sınırsız depolama alanı içeren e-posta hizmeti de sağlanmaya başlanmıştır.


Bilişim alanındaki bu büyük yatırımlara ilave olarak yeni ve modern 2 bilgisayar laboratuvarı yeni eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başlamıştır.


Akıllı kimlik kartlarımız ile hem güvenli yerleşke girişleri sağlanacak, hem de yemekhane ve kütüphaneden tek kart ile hizmet alma imkanı sağlanmaktadır.


Öğrencilerimize ekonomik açıdan destek olmak amacıyla üniversitemiz birimlerinde kısmi zamanlı çalışma imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca gelecek dönemde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Vakfı’mız tarafından da öğrencilerimize burs imkânı sağlanması için çalışmalarımız sürdürülmektedir.


Yine birçok spor branşında öğrencilerimize imkân sağlanmaktadır. Ünilig’e 20 branşta katılım sağlayan üniversitemizde, futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları, salon sporları, dağ yürüyüşleri vb. spor aktiviteleri ile öğrencilerimizin hem bedensel hem de ruhsal gelişimleri desteklenmektedir. Kapalı spor salonumuzun temelinin de yılsonunda atılması planlamaktadır.


Mevcut durumda kültürel ve sportif faaliyetleri sürdüren 36 adet öğrenci topluluğumuz bulunmakta ve bunların sayısı her geçen gün artmaktadır.


Sevgili öğrencilerimiz üniversitemizin varlık sebebidir. Bu nedenle onlar için her şeyin en güzelini oluşturmak bizlerin birinci önceliğidir. Bu amaçla Üniversitemizin yeni oluşturulacak merkez yerleşkesinin tasarımı için ulusal düzeyde “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Merkez Yerleşke Kentsel Tasarım Yarışması” düzenlenmiştir. Birinci olan projede yer alan yapılardan merkezi derslik ihalesi yapılmış olup öğrenci yaşam merkezi ve kapalı spor salonu ihalelerinin bu ay içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 


Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, barındırdığı dinamik unsurlar ile aynı zamanda bir dünya üniversitesi olmayı da hedeflemektedir. Amacımız, zengin tarihi ve kültürel birikime sahip ve jeopolitik olarak önemli bir kavşak olma niteliği taşıyan bir şehirde kurulmuş olan üniversitemizi, uluslararası saygınlığa sahip, bölgemizin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen, öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyduğu bir üniversite yapmaktır.